Ημερομηνία: 17/10/2016 και ώρα 20:00
Γήπεδο: Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Τσώνος, Φραγκούλη, Σκαλτσής
Δεκάλεπτα: 12-16, 16-15, 20-14, 28-23

Τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα της Α' ΕΣΚΑ πέτυχε η ομάδα μας, η οποία επικράτησε του Ποσειδώνα στο Κλειστό Μελισσίων με σκορ 76-68. Ο Ποσειδώνας ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα μας να είναι ιδιαίτερα άστοχη από μακρινή απόσταση, έχοντας συνολικά σε όλο τον αγώνα 3/26 σουτ 3 πόντων. Το δεύτερο μισό του αγώνα ανήκει στην ομάδα μας η οποία έτρεξε, πίεσε, πέτυχε 48 πόντους και με τον Παρασκευόπουλο να επανέρχεται μετά τον τραυματισμό του, δίνοντας το σύνθημα για την αντεπίθεση και να σημειώνει 18 πόντους εναντίον της προηγούμενης ομάδας του, κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο, διπλασιάζοντας τις νίκες της στο Πρωτάθλημα και παραμένοντας κοντά στην κορυφή.

Η ομάδα μας ξεκίνησε τον αγώνα νευρικά και ήταν ιδιαίτερα άστοχη, δίνοντας την ευκαιρία στον Ποσειδώνα να προηγηθεί και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με σκορ 12-16. Η ίδια εικόνα διατηρήθηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Τσέλιο και Σιλιτζήρη να αποσύρονται νωρίς στον πάγκο φορτωμένοι με δύο γρήγορα φάουλ και την ομάδα του Ψυχικού να διατηρεί το προβάδισμα και να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενη με 28-31.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου δύο τρίποντα των Τζελέπη και Δελή έφεραν τη διαφορά στους 9 πόντους (28-37), αλλά στη συνέχεια η ομάδα μας αντέδρασε, πίεσε τον ανίπαλο και με συνεχόμενα καλάθια των Παρασκευόπουλου και Τύρλα πέρασε μπροστά και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 48-45. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας ήταν καλύτερη, έτρεξε και ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Ο Ποσειδώνας προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τη διαφορά και το ταμπλό να γράψει τελικό σκορ 76-68 για την ομάδα μας, η οποία μετράει πλέον 20 συνεχόμενες νίκες στα Μελίσσια αφού έχει να χάσει από τις 16/2/2015.

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 2, Τζωρτζόπουλος 4, Κυπαρίσης 4, Σιλιτζήρης 16 (1), Κοντός, Τύρλας 17, Παρασκευόπουλος 18 (2), Δήμος 6, Καλογερόπουλος, Πανταζής, Κωτίδης 9

Ποσειδώνας (Ζήβας - Δελής): Ζαρμακούπης 3, Δουρουντούς 2, Τζελέπης 9 (3), Χατζησταμάτης, Δελής 12 (1), Κανελλόπουλος 9, Δόξας 15, Βουρλίτης 16, Γιανναλέτσος, Στεργιάκης 2

Επόμενος αγώνας στις 24/10 και ώρα 21:45 στo Κλειστό Νίκος Πέρκιζας με αντίπαλο την ομάδα του ΑΟΚ Χαλάνδριου.