Ημερομηνία: 28/11/2016 και ώρα 20:00
Γήπεδο: Μελισσίων
Διαιτητές: Τσώνος, Αντωνιάδης, Χριστοδουλάκης
Δεκάλεπτα: 27-16, 20-6, 11-10, 20-10

Χωρίς να συναντήσει δυσκολίες η ομάδα μας επιβλήθηκε με 78-42 της Ηλιούπολης, στο Κλειστό Γυμναστήριο Μελισσίων, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ, παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

Με την νίκη αυτή η ομάδα μας έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 17 βαθμούς έχοντας 8 νίκες σε 9 αγώνες, εκμεταλλευόμενη την αναβολή του αγώνα του Ηλυσιακού με τον Αίολο-Ταύρο. Στη δεύτερη θέση βρίσκεται ο Ιωνικός ΝΦ με 16 βαθμούς και ακολουθούν με 15 ο Ηλυσιακός έχοντας έναν αγώνα λιγότερο μαζί με το Αιγάλεω και τη Νέα Ιωνία.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Παντελής Καλογερόπουλος με 14 πόντους (3 τρίποντα) και ο Βασίλης Κυπαρίσης τον ακολούθησε με 10, ενώ για την Ηλιούπολη ξεχώρισαν οι Κούκουρας με 16 πόντους (4 τρίποντα) και Μαντάς με 10.

Η Ηλιούπολη ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα πέρνοντας κεφάλι στο σκορ με 0-5, 7-11 και 13-16. Στο σημείο αυτό όμως ξεκίνησε η αντεπίθεση της ομάδας μας, η οποία με ένα σερί 14-0 πέρασε γρήγορα μπροστά και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με σκορ 27-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας κυριάρχησε ολοκληρωτικά και συνέχισε να διευρύνει την διαφορά μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Το σερί ανέβηκε στο 26-0 με τον Κυπαρίση να σημειώνει το 39-16 στο 14'. Η Ηλιούπολη προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας το σκορ σε 39-22, αλλά και πάλι τα Μελίσσια με ένα σερί 8-0 ανέβασαν την διαφορά στους 25 πόντους με τον Καλογερόπουλο να ευστοχεί σε προσπάθεια τριών πόντων στην λήξη του ημιχρόνου και να γράφει το 47-22.

Η ομάδα της Ηλιούπολης προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο και να μειώσει τη διαφορά, χωρίς αποτέλεσμα όμως αφού τα Μελίσσια κατόρθωσαν να ελέγξουν τον ρυθμό και να κρατάνε σταθερά ένα προβάδισμα περίπου 25 πόντων. Το σκορ στο 24' ήταν 50-27 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα μας να προηγείται 58-32 συντηρώντας μια μεγάλη διαφορά. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα μας πάτησε το γκάζι και πάλι και γρήγορα η διαφορά μεγάλωσε και έφτασε στη μέγιστη τιμή με το εύστοχο τρίποντο του Πανταζή στη λήξη του αγώνα, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 78-42.

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 5 (1), Τζωρτζόπουλος 6 (2), Κυπαρίσης 10, Σιλιτζήρης 6, Κοντός 9 (1), Τύρλας 8, Παρασκευόπουλος 6, Δήμος 3, Καλογερόπουλος 14 (3), Ταμπάκης, Πανταζής 8 (2), Κωτίδης 3 (1)

Ηλιούπολη (Μάνος - Λογαρούδης): Σπανός 2, Δενδρινός, Κούκουρας 16 (4), Τσιάκος 8, Γιαλέλης 2, Λιακόπουλος 2, Σωτηρόπουλος, Κονδύλης 1, Μαντάς 10, Σμυρλής 1, Κριεκούκης

Επόμενος αγώνας στις 5/12 και ώρα 20:00 στo Κλειστό Γυμναστήριο Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα του Αιγάλεω.