Ημερομηνία: 12/12/2016 και ώρα 21:45
Γήπεδο: Σπόρτιγκ
Διαιτητές: Καλδίρης, Θεοδωρόπουλος, Κούλης
Δεκάλεπτα: 9-16, 8-12, 14-15, 15-19

Με φοβερή διάθεση στην άμυνα η ανδρική μας ομάδα πέρασε άνετα από το κλειστό των Πατησίων επικρατώντας του Σπόρτιγκ με σκορ 62-46 στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ.

Με την νίκη αυτή η ομάδα μας παρέμεινε πρώτη με 21 βαθμούς (10-1) και μοιράζεται την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με τον Ηλυσιακό, ο οποίος νίκησε εύκολα εντός έδρας την Ηλιούπολη με 76-60. Στην τρίτη θέση ισοβαθμούν με 18 βαθμούς (7-4) ο Ποσειδώνας, η Νέα Ιωνία, ο Ιωνικός ΝΦ και το Αιγάλεω. Η ομάδα μας και ο Ηλυσιακός θα λύσουν τις διαφορές τους την επόμενη αγωνιστική στο ντέρμπι κορυφής στα Μελίσσια τη Δευτέρα 19/12 και ώρα 8.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Γιώργος Τζωρτζόπουλος με 18 πόντους (3/5 τρίποντα, 3/3 δίποντα και 3/3 βολές) και ο Νίκος Σιλιτζήρης τον ακολούθησε με 10, ενώ μάζεψε και 10 ριμπάουντ. Για το Σπόρτιγκ ξεχώρισαν οι Τάσιος με 8 πόντους (1 τρίποντο) και Καπερώνης με 8 (2 τρίποντα).

Το Σπόρτιγκ πέτυχε το πρώτο καλάθι, αλλά αυτή ήταν η τελευταία φορά που προηγήθηκε στον αγώνα, καθώς η ομάδα μας ισοφάρισε με τον Τσέλιο και πέρασε γρήγορα μπροστά με τρίποντο του Παρασκευόπουλου. Δύο βολές του Τύρλα στο 8' έφεραν τη διαφορά στους 8 πόντους (4-13) και το δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα μας να προηγείται με σκορ 9-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι γύρισαν σε άμυνα ζώνης, αλλά η ομάδα μας βρήκε λύσεις και γρήγορα ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο, με τον Τζωρτζόπουλο να σημειώνει το 9-20 στο 12' και τον Σιλιτζήρη να ανεβάζει τη διαφορά στους 14 πόντους (14-28) στο 18'. Ένα έυστοχο τρίποντο του Καπερώνη έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με σκορ 17-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πατησιώτες με πρωταγωνιστή τον Τάσιο προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά τα πράγματα είχαν πάρει το δρόμο τους για τα Μελίσσια, τα οποία δεν άφηναν άμυνα για άμυνα να χαθεί, ενώ και στην επίθεση παρουσίαζαν ωραία εικόνα με συνεργασίες απέναντι σε άμυνες ζώνης. Ο Παρασκευόπουλος στο 24' ανέβασε τη διαφορά στους 17 (20-37), ο Τζωρτζόπουλος σημείωσε το 26-43 στο 28' και το δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα 5-0 μειώνοντας το σκορ σε 31-43.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Τζωρτζόπουλος "εκτέλεσε" τους γηπεδούχους πετυχαίνοντας τρία σερί τρίποντα, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 22 πόντους (34-56 στο 36'). Στα τελευταία λεπτά ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το παιχνίδι έκλεισε με την ομάδα μας να παίρνει το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 46-62.

Σπόρτιγκ (Αρβανίτης - Ψυχουντάκης): Καπερώνης 8 (2), Σκάνδαλος 5, Σονίδης, Κούρτης 5 (1), Μπουγιούρης 5 (1), Γεωργακόπουλος 2, Τάσιος 8 (1), Καραμπάτος 7, Βισνιέβσκι-Χιτς 6

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 8 (2), Τζωρτζόπουλος 18 (3), Κυπαρίσης 6, Σιλιτζήρης 10, Κοντός 2, Τύρλας 2, Παρασκευόπουλος 5 (1), Δήμος 2, Καλογερόπουλος 9 (1), Ταμπάκης, Πανταζής, Κωτίδης

Επόμενος αγώνας στις 19/12 και ώρα 20:00 στo Κλειστό Γυμναστήριο Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα του Ηλυσιακού.