Ημερομηνία: 16/01/2017 και ώρα 21:45
Γήπεδο: Ρουφ
Διαιτητές: Μαραμής, Μηλαπίδης, Παπαζαχαρίας
Δεκάλεπτα: 9-8, 20-24, 22-17, 13-18

Σημαντική και πολύτιμη νίκη πέτυχε η ανδρική μας ομάδα στο Ρουφ κερδίζοντας δύσκολα το Κουκάκι για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ με σκορ 67-64.

Με τη νίκη αυτή και μετά την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου η ομάδα μας παρέμεινε πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 25 βαθμούς (12-1). Τη δεύτερη θέση μοιράζονται με 22 βαθμούς ο Ιωνικός ΝΦ (9-4) και ο Ηλυσιακός (10-2) ο οποίος έχει έναν αγώνα λιγότερο. Στην τέταρτη θέση, δίνοντας μάχη για την είσοδο στα πλεϊ οφ, ισοβαθμούν με 21 βαθμούς (8-5) ο Ποσειδώνας, το Αιγάλεω, η Ηλιούπολη και η Νέα Ιωνία.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Γιώργος Τύρλας με 15 πόντους (1 τρίποντο) και ο Γιώργος Τζωρτζόπουλος τον ακολούθησε με 13 (1 τρίποντο). Για το Κουκάκι ξεχώρισαν οι Ανδρεάτος με 12 πόντους (2 τρίποντα) και Δολιανίτης με 11 (2 τρίποντα).

Ο αγώνας, στο "δύσκολο" γήπεδο του Ρουφ, ήταν μέτριος ποιοτικά αλλά πολύ δυνατός και συναρπαστικός, με πολλές επαφές, μπόλικο "μπασκετικό ξύλο" και πολλή ένταση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν νευρικές με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας και συμβάδιζαν στο σκορ με την πρωτοπορία να αλλάζει χέρια συνεχώς και το σκόρ στη λήξη της περιόδου να είναι 9-8 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας ανέβασε την απόδοσή της, και πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα με τον Σιλιτζήρη να σημειώνει το 19-23 στο 17' και τον Τύρλα το 24-27 στο 19' αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα με ένα σερί 5-0 και πέρασαν μπροστά με 29-27 για να κλείσει το ημίχρονο με ένα φοβερό buzzer beater με τον Θανάση Κοντό να ευστοχεί από τα 22 μέτρα και να σημειώνει το 29-32.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Τύρλα να σημειώνει 7 συνεχόμενους πόντους και να ανεβάζει τη διαφορά για την ομάδα μας στους 5 σημειώνοντας με τρίποντο το 34-39 στο 23'. Η ομάδα μας συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα χωρίς όμως να καταφέρνει να ξεφύγει αλλα οι γηπεδούχοι με δύο συνεχόμενα τρίποντα ισοφάρισαν στο 28' (47-47) και πέρασαν μπροστά με τη λήξη της τρίτης περιόδου με σκορ 51-49.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ομάδα μας να κάνει ένα σερί 7-0 και τον Τζωρτζόπουλο να σημειώνει το 51-56 στο 34'. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 54-56 στο 36' πιέζοντας σε όλο το γήπεδο και σε συνδυασμό με την αστοχία της ομάδας μας από τη γραμμή των ελεύθερων βολών διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ με τον Μοσχονά μα μειώνει σε 62-64 στα 18''. Δύο εύστοχες βολές του Τσέλιου και μία του Τύρλα διαμόρφωσαν το τελικό 64-67 με την ομάδα μας να πανηγυρίζει μια δύσκολη νίκη απέναντι σε έναν εξαιρετικά αξιόμαχο αντίπαλο.

Κουκάκι (Μπουζούλας): Κωστελέτος 7 (1), Καμπέρης 4, Σιδερής 3 (1), Δολιανίτης 11 (2), Κατεβάτης 2, Σιδερίδης, Μαυρομάτης 6 (1), Κοσμάς, Κατσικάκης 8, Καραγιώργης 4, Μοσχονάς 7, Ανδρεάτος 12 (2)

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 4, Τζωρτζόπουλος 13 (1), Κυπαρίσης 1, Σιλιτζήρης 5, Κοντός 10 (2), Τύρλας 15 (1), Παρασκευόπουλος 3, Δήμος 4, Καλογερόπουλος 12 (2), Ταμπάκης, Πανταζής, Κωτίδης

Επόμενος αγώνας στις 23/1 και ώρα 21:15 στo Κλειστό Νέας Φιλαδελφείας με αντίπαλο την ομάδα της ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ.