Ημερομηνία: 23/01/2017 και ώρα 21:15
Γήπεδο: Νέας Φιλαδέλφειας
Διαιτητές: Σκούτας, Σπυρόπουλος, Τσιγώνης
Δεκάλεπτα: 13-18, 22-13, 10-23-20-19

Σημαντική νίκη σημείωσε τη Δευτέρα η ανδρική μας ομάδα επικρατώντας εκτός έδρας με 73-65 της ΦΕΑ στη Νέα Φιλαδέλφεια στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα μας παρέμεινε πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 27 βαθμούς (13-1). Στη δεύτερη θέση με 24 βαθμούς βρίσκεται ο Ιωνικός ΝΦ (10-4) και στην τρίτη θέση ισοβαθμούν με 23 βαθμούς ο Ηλυσιακός (10-3) με έναν αγώνα λιγότερο, το Αιγάλεω (9-5), ο Ποσειδώνας (9-5) και η Νέα Ιωνία (9-5).

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Γιώργος Τύρλας με 22 πόντους (8 ριμπάουντ) και ο Παντελής Καλογερόπουλος τον ακολούθησε με 19 (2 τρίποντα). Για τη ΦΕΑ ξεχώρισαν οι Κρητικός με 14 πόντους (2 τρίποντα) και Ανδρουλάκης με 12 (1 τρίποντο).

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα μας να μπαίνει μπροστά με καλάθι του Καλογερόπουλου και τον Τασιόπουλο να απαντά με καλάθι και φάουλ βάζοντας τη ΦΕΑ μπροστά με 3-2 για να ακολουθήσει ένα σερί 9-0 για την ομάδα μας και τον Τύρλα να σημειώνει το 3-11 στο 4'. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με αιχμές του δόρατος τον Κρητικό και τον Λοϊζο ισοφάρισαν γρήγορα σε 11-11 στο 6' για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με "μπάζερ μπίτερ" τρίποντο του Τζωρτζόπουλου ο οποίος διαμόρφωσε το σκορ σε 13-18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκει στους γηπεδούχους οι οποίοι με δύο διαδοχικά τρίποντα του Κρητικού και του Καραθανασόπουλου πήραν ξανά το προβάδισμα στο 11' με 19-18. Ο Πανταζής απάντησε με τρίποντο ξαναδίνοντας το προβάδισμα στα Μελίσσια και η δεύτερη περίοδος συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στην πρωτοπορεία με τον Τύρλα να σημειώνει 8 πόντους σε αυτό το διάστημα και να βάζει την ομάδα μας μπροστά με 30-28 στο 18'. Στο σημείο αυτό οι γηπεδούχοι με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Ανδρουλάκη και Σπηλιόπουλο και μία βολή του Λοϊζου έκαναν ένα σερί 7-0 και ξέφυγαν με 35-30 για να λήξει το ημίχρονο 35-31 με μία εύστοχη βολή του Τύρλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και με τον Καλογερόπουλο σε ρόλο "πολιορκητικού κριού" να πετυχαίνει 15 πόντους σε ένα δεκάλεπτο κατέστρεψε το αμυντικό τείχος των γηπεδούχων, έκανε γρήγορα ένα σερί 13-0 μέσα σε 3 λεπτά, και πέρασε μπροστά στο 23' με 35-44. Η ΦΕΑ αντέδρασε και προσπάθησε να μειώσει με τον Τασιόπουλο να σημειώνει το 41-48 στο 28' αλλά δύο διαδοχικά τρίποντα από Καλογερόπουλο και Τζωρτζόπουλο έφεραν και πάλι την διαφορά σε διψήφιο νούμερο με τον Κρητικό να διαμορφώνει το τελικό 45-54 στην λήξη της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πίεσαν και προσπάθησαν να αλλάξουν τη ροή του αγώνα χωρίς αποτέλεσμα όμως με την ομάδα μας να βρίσκει λύσεις και να διατηρεί σταθερά ένα προβάδισμα πέντε έως δέκα πόντων. Ο Κρητικός μείωσε για την ΦΕΑ σε 53-58 στο 33' αλλά ο Τύρλας ο οποίος είχε 10 πόντους στην τελευταία περίοδο έφερε και πάλι τη διαφορά στους 10 πόντους σημειώνοντας το 55-65 στο 36'. Ένα καλάθι του Μπασέα έκανε το σκορ 61-66 και έδωσε πάλι ελπίδες στους γηπεδούχους αλλά ο Τζωρτζόπουλος απάντησε και σημείωσε το 61-68 δύο λεπτά πριν από τη λήξη. Στα τελευταία δύο λεπτά η ομάδα μας δεν αντιμετώπισε προβλήματα και έφτασε στο τελικό 65-73 και στη 13η φετινή νίκη επί ενός εξαιρετικού αντιπάλου.

ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ (Καλλιώρας - Καρακατσάνης): Καραθανασόπουλος 4 (1), Μαστρογιάννης, Σπηλιώπουλος 10 (1), Τσίτος, Τασιόπουλος 10 (1), Κρητικός 14 (2), Μπασέας 5, Λοΐζος 10, Ανδρουλάκης 12 (1)

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 5, Τζωρτζόπουλος 12 (2), Κυπαρίσης 4, Σιλιτζήρης 8 (1), Κοντός, Τύρλας 22, Δήμος, Καλογερόπουλος 19 (2), Πανταζής 3 (1), Κωτίδης

Επόμενος αγώνας στις 30/1 και ώρα 20:00 στο Κλειστό Γυμναστήριο Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα του Ιωνικού ΝΦ για την 15η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ.