Ημερομηνία: 27/03/2017 και ώρα 21:00
Γήπεδο: Ηλιούπολης
Διαιτητές: Πηλοΐδης, Γρίβα, Αργυρούδης
Δεκάλεπτα: 16-16, 19-14, 12-16, 18-16

Δεν τα κατάφερε η ανδρική μας ομάδα και γνώρισε την τρίτη φετινή ήττα εκτός έδρας από την Ηλιούπολη με σκορ 65-62 στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ.

Η ομάδα μας μετρά πλέον 19 νίκες και 3 ήττες και βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 41 βαθμούς τέσσερεις αγωνιστικές πριν από το τέλος του Πρωταθλήματος. Στη δεύτερη θέση ακολουθούν με 37 βαθμούς (15-7) η Νέα Ιωνία που επικράτησε εντός έδρας της ΦΕΑ με 74-71, ο Ηλυσιακός που πέρασε από τον Ταύρο με 86-61 και η Ηλιούπολη. Στους 36 βαθμούς αλλά με έναν αγώνα λιγότερο (15-6) βρίσκεται το Αιγάλεω μετά την ήττα στο Ψυχικό με 76-73.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας, η οποία βρέθηκε σε μια μέτρια βραδιά έχοντας συνολικά 5/30 τρίποντα, ήταν ο Θανάσης Κοντός με 15 πόντους (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) και τον ακολούθησε ο Γιώργος Τζωρτζόπουλος με 10. Για την Ηλιούπολη ξεχώρισαν οι Σπανός με 20 πόντους (5 τρίποντα) και Κούκουρας με 15 (4 τρίποντα).

Η ομάδα της Ηλιούπολης ξεκίνησε δυνατά έχοντας τον Σπανό σε πολύ καλή μέρα να πετυχαίνει 11 πόντους με τρία τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Κούκουρας με τρίποντο σημείωσε το 8-4 στο 5', ο Σπανός με τρίποντο έκανε το 14-8 στο 8' για να ισοφαρίσει ο Παρασκευόπουλος 16-16 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Τζωρτζόπουλος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα μας με 16-18 αλλά η Ηλιούπολη έκανε ένα σερί 9-2 και προηγήθηκε στο 16' με 27-22. Ο Τύρλας μείωσε 29-26 στο 18' αλλά και πάλι ο Σπανός με δύο εύστοχα τρίποντα έφερε τη διαφορά στο +7 για να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια με καλάθι του Τύρλα και τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 35-30.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +9 με τον Κούκουρα να σημειώνει στο 22' το 40-31 και τον Μαντά στο 26' το 42-33. Στο σημείο αυτό η ομάδα μας αντέδρασε και με αιχμή του δόρατος τον Κοντό που σημείωσε 8 πόντους έτρεξε ένα σερί 13-4 με το σκορ να διαμορφώνεται σε 47-46 υπέρ των γηπεδούχων στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε δυνατή μάχη αλλά η ομάδα μας συνέχισε να είναι άστοχη στα μακρινά σουτ τα οποία επιχείρησε επιτρέποντας στους γηπεδούχους να κρατάνε το προβάδισμα. Ο Καλογερόπουλος ισοφάρισε το σκορ σημειώνοντας το 52-52 στο 36' αλλά με καλάθι του Μαντά και εύστοχο τρίποντο του Κριεκούκη η ομάδα της Ηλιούπολης πέρασε μπροστά και πάλι με 57-52 στο 38'. Στα τελευταία δυο λεπτά η ομάδα μας πίεσε στέλνοντας τους γηπεδούχους στη γραμμή των ελευθέρων βολών αλλά οι παίκτες της Ηλιούπολης ήταν εύστοχοι και έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 65-62.

Ηλιούπολη (Μάνος - Λογαρούδης): Σπανός 20 (5), Παπαδάκης, Ευαγγέλου, Κούκουρας 15 (4), Τσιάκος, Πιτροπάκης, Λιακόπουλος 4, Σωτηρόπουλος, Κονδύλης 2, Μαντάς 16, Κριεκούκης 8 (2)

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 3 (1), Τζωρτζόπουλος 10, Κυπαρίσης 4, Σιλιτζήρης 2, Κοντός 15 (2), Τύρλας 9, Παρασκευόπουλος 9 (1), Δήμος 1, Καλογερόπουλος 9 (1), Κωτίδης

Επόμενος αγώνας στις 3/4 και ώρα 20:30 στο Κλειστό Γυμναστήριο του Αιγάλεω με αντίπαλο την ομάδα του Αιγάλεω για την 23η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ.