Η ανδρική ομάδα των Μελισσίων έφυγε από το Ηράκλειο Κρήτης με μια τεράστια και δραματική νίκη, επικρατώντας εκτός έδρας του πρωτοπόρου και αήττητου ΟΦΗ με 108-98 μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση.

Η ομάδα μας, η οποία για τρίτο συνεχόμενο αγώνα και για τέταρτο φέτος ολοκληρώνει μία αναμέτρηση σε 50 αγωνιστικά λεπτά (δύο παρατάσεις), έδειξε καρδιά, πάθος, θέληση και μέταλλο νικητή πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα και πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα +16 στο 7' (23-7) αλλά τα Μελίσσια αντέδρασαν γρήγορα και έτρεξαν ένα σερί 13-4 μειώνοντας στο δεκάλεπτο το σκορ σε 27-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιγνίδι ήταν ισορροπημένο με τον ΟΦΗ να συντηρεί ένα μικρό προβάδισμα και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 45-42.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν συγκλονιστικό με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να ξεφύγουν και την ομάδα μας να αντιστέκεται και να βρίσκει λύσεις πιέζοντας σε όλο το γήπεδο. Η τρίτη περίοδος έληξε 69-67 και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση με δύο εύστοχες βολές του Οικονομόπουλου 5'' πριν τη λήξη του αγώνα ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 84-84.

Στην πρώτη παράταση οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία. Ο Σωφρονάς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων 4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της παράτασης δίνοντας το προβάδισμα με 91-93 στην ομάδα μας, αλλά ο Καραλής με 2 εύστοχες βολές σε νεκρό χρόνο, σε φάουλ που υπέδειξαν οι διαιτητές στη διεκδίκηση του ριμπάουντ μετά από άστοχο σουτ του Πετράκη, έστειλε το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση διαμορφώνοντας το 93-93.

Η δεύτερη παράταση ανήκει ολοκληρωτικά στην ομάδα μας η οποία έδειξε αποφασισμένη να φύγει με το διπλό από το Ηράκλειο και με δύο διαδοχικά τρίποντα του Στεργίου ξέφυγε με 98-103 1.40'' πριν τη λήξη. Ο Οικονομόπουλος με πέντε ακόμα πόντους έριξε στο καναβάτσο του γηπεδούχους και ολοκλήρωσε έναν εντυπωσιακό θρίαμβο διαμορφώνοντας το τελικό 98-108.

Μετά τις πρώτες εννέα αγωνιστικές του 2ου ομίλου της Γ' Εθνικής κατηγορίας η ομάδα μας ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση με τον Λοκρό Αταλάντης με 16 βαθμούς (7-2) πίσω από τον ΟΦΗ ο οποίος έχει 17 βαθμούς (8-1).

ΟΦΗ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 98-108 (ημ. 45-42, κ.α. 84-84, α' παρ. 93-93)

Διοργάνωση: Γ' Εθνική Ανδρών 2018-19