Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Β' ΕΣΚΑ Ανδρών 2011-12 - 1ος όμιλος - 15η αγωνιστική
Ημερομηνία: 19/1/2012 και ώρα 21:00
Γήπεδο: Κλειστό 1ο Αχαρνών
Διαιτητές: Χρηστίδης Π, Παπαδόπουλος Χρ
Δεκάλεπτα: 9-11, 9-11, 9-12, 6-11

Παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες όσον αφορά τη θερμοκρασία που επικρατούσε στο Κλειστό Γυμναστήριο των Αχαρνών, η ανδρική μας ομάδα κατάφερε να ζεσταθεί και να επικρατήσει των αντιπάλων της με το «παιδικό» 33-45. Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δυνατές μονομαχίες κάτω από τα καλάθια και τους γηπεδούχους να παίρνουν την πρωτοπορία στο σκορ (9-3 στο 6' - ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που προηγήθηκαν στο σκορ). Η ομάδα μας αντέδρασε γρήγορα και με ένα σερί 0-10 κατάφερε να προσπεράσει με 9-13 και να μην ξαναχάσει το προβάδισμα. Το 15-22 στο 19' ήταν η μεγαλύτερη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου, το σκορ του οποίου, με ένα τρίποντο των γηπεδούχων στη λήξη, διαμορφώθηκε σε 18-22. Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα των Αχαρνών αντέδρασε, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 23-24. Από εκεί και πέρα η ομάδα μας πάτησε το γκάζι και με ένα επιμέρους 10-21 κατάφερε να φτάσει στη σημαντική αυτή νίκη ζεσταίνοντας έτσι και τους φιλάθλους της που πάντα την (παρ)ακολουθούν και στους εκτός έδρας αγώνες.

Αχαρνής (Σερέτης): Μπούα, Βασιλείου 8, Τσιάμης 5 (1), Χριστόπουλος 5 (1), Ντάβος 6, Ζορμπάς, Καρακώστας 9, Μπουρβάνης

Μελίσσια (Σουρμελής - Γεωργογάλας): Τσομώκος 3, Παπαμιχαήλ, Παπαδόπουλος 15, Πλαγιαννάκος 8 (2), Ζερβός 7, Κλεάνθους 6, Παναγιώτου, Γεωργανάς 4, Νίκολι 2

Επόμενος αγώνας τη Δευτέρα 23/1 και ώρα 20:30 στο Νέο Κλειστό Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα των Θρακομακεδόνων.