ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 62-77 (ημ. 37-47)

Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Α' ΕΣΚΑ Γυναικών 2011-12 - 17η αγωνιστική
Ημερομηνία: 5/2/2012 και ώρα 19:00
Γήπεδο: Κλειστό Δίδυμα
Διαιτητές: Ραχιώτης, Καπνιά
Δεκάλεπτα: 18-20, 19-27, 11-11, 14-19

Σε ένα πάρα πολύ δυνατό παιχνίδι, η ομάδα μας κατάφερε να φύγει νικήτρια, αυξάνοντας σε οκτώ τις συνεχόμενες νίκες της στο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Το 10-9 στο 5' ήταν η πρώτη και η μοναδική φορά που η γηπεδούχος ομάδα πέρασε μπροστά στο σκορ. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα μας να προηγείται με 18-20. Με τον ίδιο ρυθμό, κυρίως επιθετικά, κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τη διαφορά να φτάνει τους δέκα πόντους (37-47 στο 20'). Οι μάχες σώμα με σώμα συνεχίστηκαν και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις μονομαχίες κάτω και από τα δύο καλάθια να δίνουν και να παίρνουν. Η ομάδα του Περιστερίου δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά κάτω από τους πέντε πόντους (58-63 στο 32'). Από εκεί και πέρα, η ψυχραιμία των παικτριών μας στα τελευταία λεπτά, έφερε τη διαφορά στους δεκαπέντε πόντους και το σκορ στο 62-77 με τη λήξη του αγώνα.

ΑΕΚ Περιστερίου (Πετρακάκης): Δάβαρη, Παπαδάτου 2, Γκρίτζαλη 9 (1), Πατέλη 4, Ζουρνή 21, Πρωτονοτάριου 2, Κοτσιάφτη 15, Λαζάρου 2, Ανδρινοπούλου 8

Μελίσσια (Μίχα - Κουκής): Κασίμη 6, Σολωμού 23, Μοίρα 15, Καβαλλάρη 6, Κεμαβόρ 9 (1), Ζακυνθινού 9 (1), Ροίδου 9, Καραβέλη, Σκαρογιάννη

Επόμενος αγώνας στις 12/2 και ώρα 20:30 στο Κλειστό Μελισσίων με αντίπαλο το Θρίαμβο.