ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 70-76 (ημ. 37-36, κ.α. 61-61)

Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Β' ΕΣΚΑ Ανδρών 2011-12 - 24η αγωνιστική (1ος όμιλος)
Ημερομηνία: 22/3/2012 και ώρα 21:00
Γήπεδο: Κλειστό Αγ. Ιεροθέου
Διαιτητές: Παυλόπουλος, Πολυχρόνης
Δεκάλεπτα: 21-15, 16-21, 9-13, 15-12, 9-15

Θα μπορούσε να είναι νίκη πρωτιάς, αλλά οι αντίπαλοί μας καραδοκούν. Χρειάστηκε η πεντάλεπτη παράταση για να κάμψει η ανδρική μας ομάδα της αντίσταση του αδιάφορου βαθμολογικά Φίλιππου Περιστερίου. Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η ομάδα μας κατάφερε να φύγει νικήτρια με 70-76 κάνοντας ένα ακόμα βήμα προς την πρωτιά.

Το αρχικό 0-6 γρήγορα έγινε 11-8 και 18-10 με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με μείον έξι (21-15 στο 10'). Το 26-19 στο 13' και το 35-28 του 18ου λεπτού, ήταν η μεγαλύτερη διαφορά των γηπεδούχων στον αγώνα χωρίς να μπορέσουν να την κρατήσουν μιας και το ημίχρονο έκλεισε με 37-36. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας εκμεταλλευόμενη την πιεστική της άμυνα και την ψυχραιμία στην επίθεση, πέρασε μπροστά στο σκορ με 46-49. Η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ, ήταν το 46-54 στο 34'. Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και γρήγορα ανέκαμψαν πλησιάζοντας εκ νέου στο σκορ (52-54 στο 37'). Τα τελευταία τρία λεπτά ήταν δραματικά με αποκορύφωμα το φάουλ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι σε νεκρό χρόνο σε προσπάθεια για τρεις πόντους και ενώ το σκορ ήταν 59-61 υπέρ της ομάδας μας! Ο παίκτης του Φίλιππου ευστόχησε στις δύο από τις τρεις ελεύθερες βολές στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Δραματική ήταν και η περίοδος της παράτασης, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα με 68-65. Η ψυχραιμία όμως των παικτών της ομάδας μας σε εκείνο το σημείο, έφερε την αλλαγή στο προβάδισμα και το 68-65 έγινε πολύ γρήγορα 68-72. Στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης δεν άλλαξαν πολλά και η ομάδα μας έφυγε νικήτρια από μία δύσκολη έδρα. Παίκτες, προπονητικό team και φίλαθλοι, πανηγύρισαν έξαλλα τη νίκη αυτή που μας φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στην πρώτη θέση του ομίλου δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Φίλιππος Περιστερίου (Κουστένης): Τσιμπέρης 23 (1), Κελεσίδης 2, Κοντάκης 17 (3), Τσολάκος Ε 8 (1), Παξιμαδάς 12 (2), Καραφύλλης, Σπανός 4, Τσολάκος Κ 4

Μελίσσια (Σουρμελής - Γεωργογάλας): Τσομώκος 4, Κασκούρας, Παπαμιχαήλ 8, Νάνης 1, Πλαγιαννάκος 18 (4), Ζερβός, Κλεάνθους 21 (1), Βιτζηλαίος 4, Γκατζούλης 2, Γεωργανάς 18, Νίκολι

Επόμενος αγώνας στις 29/3 και ώρα 21:30 στο Κλειστό Μελισσίων με αντίπαλο τους Κουκουβάουνες.