Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Α' ΕΣΚΑ Γυναικών 2011-12 - Play-offs (Τελικός)
Ημερομηνία: 1/4/2012 και ώρα 21:00
Γήπεδο: Κλειστό Περιστερίου
Διαιτητές: Τεφτίκης, Παυλόπουλος Α, Πόντας
Δεκάλεπτα: 21-19, 14-15, 16-16, 10-13

Μπορεί σήμερα να έχουμε πρωταπριλιά, αλλά η νίκη της γυναικείας μας ομάδας μέσα στο Περιστέρι είναι πέρα για πέρα αληθινή! Το τελικό 61-63 έσπασε το πλεονέκτημα της έδρας και έτσι η ομάδα μας με μία ακόμα νίκη θα κατακτήσει την πρώτη θέση του πρωταθλήματος μέσω των play-offs και μαζί την άνοδο στην Α2.

Το Περιστέρι πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ χωρίς όμως να μπορεί να πάρει μία διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων (21-19 στο 10'). Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στους οκτώ (30-22 στο 15'), αλλά πολύ γρήγορα η ομάδα μας μείωσε το σκορ, φτάνοντας στη λήξη του ημιχρόνου σε απόσταση αναπνοής (35-34 στο 20').

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ. Το 51-50 του 30ου λεπτού προμήνυε μία συναρπαστική συνέχεια. Η πολύ καλή άμυνα της ομάδας μας στο τελευταίο δεκάλεπτο σε συνδυασμό με την ανεβασμένη ψυχολογία, έδωσε τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι με επτά πόντους (53-60 στο 36'). Δύο τρίποντα από πλευράς Περιστερίου, μείωσαν τη διαφορά στους δύο (61-63 στο 39') δίνοντας ένα διαφορετικό χρώμα στο φινάλε. Μία αποτυχημένη επίθεση της ομάδας μας και ένα άστοχο τρίποντο από τη σέντρα (που έκανε όλο το γήπεδο να κρατήσει την ανάσα του) έδωσε το έναυσμα για τα πανηγύρια παικτριών, προπονητών και φιλάθλων μέσα στο Κλειστό Γυμναστήριο του Περιστερίου.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα μας έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών της Α' ΕΣΚΑ σπάζοντας το πλεονέκτημα της έδρας και υπολείπεται μίας ακόμα νίκης έτσι ώστε να πανηγυρίσει την άνοδό της στην Α2.

Περιστέρι (Παπαδέλος - Γλεντής): Τσαρούχα 20 (3), Κελλάρη 8 (2), Ψωμά 6, Σερέτη 10, Χρονοπούλου 10, Μπακαλέξη 2, Χιώτη 2, Χαραλαμπάκη 3 (1)

Μελίσσια (Μίχα - Κουκής): Σολωμού 12, Μοίρα 9, Καβαλάρη 7, Κεμαβόρ 18 (3), Ζακυνθινού 4, Ροίδου 6, Σκαρογιάννη 7

Επόμενος αγώνας στις 4/4 και ώρα 21:30 στο Κλειστό Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα του ΓΣ Περιστερίου. Η σειρά των αγώνων είναι στο 2-1 υπέρ της ομάδας μας και η πρωταθλήτρια ομάδα θα κριθεί στις 3 νίκες.