Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Α' ΕΣΚΑ Γυναικών 2011-12 - Play-offs (Τελικός)
Ημερομηνία: 7/4/2012 και ώρα 21:00
Γήπεδο: Κλειστό Περιστερίου
Διαιτητές: Σώμος, Ανδρικόπουλος, Αποστολίδης Β
Δεκάλεπτα: 12-12, 18-12, 9-12, 10-15

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η γυναικεία μας ομάδα επικράτησε με 49-51 εκτός έδρας του Περιστερίου, στον 5ο αγώνα της σειράς των τελικών της Α' ΕΣΚΑ, παίρνοντας την άνοδο για την Α2 Εθνική Κατηγορία. Χαρακτηριστικό της σειράς των τελικών πως καμία ομάδα δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα της μιας και είχαμε επικράτηση των φιλοξενούμενων και στα πέντε παιχνίδια!

Πόντο-πόντο κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος αυτής με 12-12. Η έναρξη της δεύτερης περιόδου βρήκε το Περιστέρι να πατάει το γκάζι, και πετυχαίνοντας 18 πόντους σε αυτήν, να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με το τέλος του ημιχρόνου με 30-24 (30-22 η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα). Με ένα 0-8, η ομάδα μας ξάφνιασε τους γηπεδούχους στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και πήρε το προβάδισμα με 30-32. Γρήγορα το Περιστέρι ανέκαμψε και πέρασε εκ νέου μπροστά με 37-32 (σερί 7-0). Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα στο σκορ με 39-36.

Η καλή άμυνα της ομάδας μας συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο του αγώνα, με αποτέλεσμα το -3 του ημιχρόνου να γίνει +3 (41-44 στο 35'). Η αντίδραση του Περιστερίου ήταν άμεση και το προβάδισμα άλλαξε για μία ακόμα φορά χέρια (47-44 στο 37'). Σε εκείνο το σημείο, και ενώ απέμεναν τρία λεπτά για το τέλος, μίλησε η ψυχή των παικτριών μας, που με ένα σερί 0-7 πέρασαν μπροστά με 47-51 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν στην εκπνοή σε 49-51, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Το σφύριγμα της λήξης έδωσε το έναυσμα για τα πανηγύρια των παικτριών της ομάδας μας, οι οποίες έσπευσαν αμέσως να γιορτάσουν την άνοδο στην Α2 με τους πολυάριθμους -για μία ακόμα φορά- φιλάθλους μας.

Περιστέρι (Παπαδέλος - Γλεντής): Τσαρούχα 17 (2), Κελλάρη 1, Ψωμά, Σερέτη 7 (1), Χρονοπούλου 12, Μπακαλέξη 3, Χιώτη 6, Χαραλαμπάκη 3 (1)

Μελίσσια (Μίχα - Κουκής): Κασίμη, Σολωμού 6, Κουτσαυγουστή, Μοίρα 10, Καβαλάρη 2, Κεμαβόρ 11 (1), Ζακυνθινού, Ροίδου 12, Σκαρογιάννη 10