ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΑΠΟΛΛΩΝ 84-78 (ημ. 29-31 παρ. 74-74)

Ημερομηνία: 22/10/2017 και ώρα 17:00
Γήπεδο: Μελισσίων
Διαιτητές: Λαζαρίδης, Καλογριάς
Δεκάλεπτα: 15-17, 14-14, 26-24, 22-19, 10-4

Η ανδρική μας ομάδα βγάζοντας ψυχή, πάθος και ομαδικότητα πήρε παλικαρίσια νίκη επί του Απόλλων Αθηνών στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο Μελισσίων με σκορ 84-78 στην παράταση για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής κατηγορίας. Εντυπωσιακή η παρουσία του κόσμου που γέμισε τις κερκίδες και έδωσε σημαντική βοήθεια στην δύσκολη προσπάθεια των παικτών.

Η ομάδα μας, αν και νεοφώτιστη, μετρά πλέον δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες έχοντας κάνει ένα πολύ καλό ξεκίνημα στην πρώτη της συμμετοχή σε Εθνική κατηγορία.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν 2-10 αλλά η ομάδα μας αντέδρασε και μείωσε το σκορ για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 15-17. Ίδια εικόνα και στην συνέχεια με τον Απόλλων να προηγείται στο ημίχρονο με 29-31 και στο τέλος της τρίτης περιόδου με 52-55 έχοντας τον Οικονομόπουλο σε πολύ καλή μέρα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας ανέβασε τον ρυθμό, πίεσε τους φιλοξενούμενους και πέρασε μπροστά ακόμα και με 7 πόντους διαφορά αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και ο Απόλλων ισοφάρισε 74-74 στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση. Εκεί η ομάδα μας δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους και έφτασε στην δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 84-78.

"Σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με μία δυνατή ομάδα οι παίκτες μου δείξανε σοβαρότητα, βγάλανε πάθος και ψυχή, και ανταποκρίθηκαν με τον καλύτερο τρόπο στις συνθήκες του αγώνα." δήλωσε ο προπονητής της ομάδας Στέλιος Σταϊκόπουλος. Και συμπλήρωσε "Τα Μελίσσια, αν και νεοφώτιστα στην κατηγορία, θα δίνουν κάθε αγωνιστική το 100% και θα παίρνουν σε κάθε αγώνα αυτό που τους αναλογεί. Κοιτάμε κάθε παιγνίδι ξεχωριστά και στο τέλος θα κάνουμε 'ταμείο'.".

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Πατρινός): Κύριος 4, Τζωρτζόπουλος 18 (2), Παλλαντζάς 2, Βούλγαρης 11, Κοντός 12, Κυπαρίσης, Ζήρος 2, Καλογερόπουλος 14 (4), Βαθρακοκοίλης 5, Καραχάλιος 14 (1), Τζέμης 2

Απόλλων (Οικονομάκης - Δεράος): Οικονομάκης 3, Νασόπουλος, Πρισκομάτης 9 (1), Δρόσος 2, Γεωργιάδης, Σίμος, Καραμπάς 11 (1), Κούρτης 3 (1), Πρόφκα 3, Οικονομόπουλος 27 (2), Ανδρεόπουλος 14, Μανταλβάνος 6 (1)

Επόμενος αγώνας την Κυριακή 29/10 και ώρα 17:00 στο Κλειστό Αιγίου με αντίπαλο την ομάδα του Κεραυνού Αιγίου.