Ποδαρικό με νίκη στο νέο έτος έκανε η ανδρική ομάδα καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Καλαμάτας με 61-65 στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής.

Η ομάδα μας εμφανίστηκε σαφώς επηρεασμένη από τη διακοπή των εορτών και πήρε μια αγχωτική νίκη μετά από μέτρια εμφάνιση. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα δυνατά και προηγήθηκαν με 17-16 στο δεκάλεπτο και 32-30 στο ημίχρονο με την ομάδα μας να είναι ιδιαίτερα άστοχη και μακριά από τον καλό της εαυτό.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα μας πίεσε, πέρασε μπροστά στο σκορ αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 46-48. Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα Μελίσσια έφτασαν τη διαφορά στο +10 και στη συνέχεια κράτησαν τον έλεγχο του αγώνα και έφθασαν στην όγδοη νίκη με τελικό σκορ 61-65.

Μετά τη συμπλήρωση ένδεκα αγωνιστικών, η ομάδα μας μετρά οκτώ νίκες και τρεις ήττες και βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς (8-3) ισοβαθμώντας με την Αχαγιά 82. Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η με 21 βαθμούς (10-1) η Ένωση Ιλίου η οποία πέρασε από την Πάτρα επικρατώντας εύκολα του Εσπέρου ΑΟΠΑ με 50-66. Στη δεύτερη θέση, ισοβαθμούν Οίακας Ναυπλίου και Γλαύκος με 20 βαθμούς (9-2).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ'80 - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 61-65 (ημ. 32-30)

Διοργάνωση: Γ' Εθνική Ανδρών 2017-18
1ος Όμιλος Νότου - Α' Γύρος - 11η αγωνιστική

Ημερομηνία: 7/1/2018 και ώρα 17:00
Γήπεδο: Τέντα (Καλαμάτα)
Διαιτητές: Τσακαλογιάννης, Μαρινάκης
Δεκάλεπτα: 17-16, 15-14, 14-18, 15-17

Καλαμάτα'80 (Κορογώνας): Πετρόπουλος, Φραγκέας 2, Παπαγεωργίου 11 (1), Χατζής 11 (3), Μπάζιος 11, Κοντόπουλος 2, Βούλγαρης 16, Μέντης, Κατσαρέας 8

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Πατρινός): Κύριος, Τζωρτζόπουλος 5, Κοντός Γ, Βαρθακοκοίλης 4, Βούλγαρης 4, Κοντός Α 13, Κυπαρίσης 8, Ζήρος 6, Καλογερόπουλος 8 (2), Παλλαντζάς 9 (1), Καραχάλιος 4, Τζέμης 4

Επόμενος αγώνας την Κυριακή 14/1 και ώρα 17:00 στο Κλειστό Ιλίου Β "Γεώργιος Κακούρης" με αντίπαλο την ομάδα της Ένωσης Ιλίου.