Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Β' ΕΣΚΑ Ανδρών 2011-12 - 1ος όμιλος - 2η αγωνιστική
Ημερομηνία: 6/10/2011 και ώρα: 21:30
Γήπεδο: Νέο Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Τεφτίκης, Τσολάκος
Δεκάλεπτα: 25-13, 8-8, 10-4, 16-6

Το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα σε ισάριθμα ματς για την ανδρική ομάδα των Μελισσίων στη Β' ΕΣΚΑ Ανδρών. «Θύμα» αυτή τη φορά ήταν η ομάδα των Αχαρνών και το τελικό σκορ 59-31, το οποίο και αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα του αγώνα και τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Όσον αφορά τον τελικό νικητή, όλα κρίθηκαν ουσιαστικά από το πρώτο δεκάλεπτο όταν τα Μελίσσια προηγήθηκαν με 25-13 παίζοντας κατά διαστήματα εντυπωσιακό μπάσκετ και με μεγάλο όπλο, για ακόμα μία φορά, την εξαιρετική, πιεστική άμυνα. Με την τριάδα Παπαδόπουλος, Τσομώκος, Πλαγιαννάκος, να οδηγεί την ομάδα, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν στο σκορ περισσότερο από το 10-7. Έτσι, στη δεύτερη περίοδο, η διαφορά πήγε και στους 15 πόντους (30-15) για να κλείσει το ημίχρονο με 33-21.

Στο δεύτερο μέρος η άμυνα είχε την τιμητική της και παρά το γεγονός ότι ο Γιώργος Σουρμελής έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του πάγκου του, η διαφορά πήρε την ανηφόρα και έπιασε τους 30 πόντους (55-25). Χαρακτηριστικό της ανωτερότητας των γηπεδούχων είναι ότι οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόλις τέσσερις πόντους στην τρίτη περίοδο και έξι στην τέταρτη οι οποίοι μάλιστα σημειώθηκαν στα τελευταία δύο λεπτά. Κορυφαίος παίκτης των Μελισσίων ο Σπύρος Παπαδόπουλος με 24 πόντους, ενώ εξαιρετικός οργανωτικά και εκτελεστικά ήταν και ο Τσομώκος.

Μελίσσια (Σουρμελής - Μακρυδάκης): Τσομώκος 12, Παπαμιχαήλ 2, Παπαδόπουλος 24, Πλαγιαννάκος, Ζερβός 3, Κλεάνθους 4, Βιτζηλαίος 2, Μπουρούνης 2, Παναγιώτου 4, Γκατζούλης, Γεωργανάς 2, Κολοκυθάς 2

Αχαρνής (Κεφάλας): Τσόιος, Βασιλείου 4, Μπαλντατσίδης 6, Τσιάμης, Χριστόπουλος 3 (1), Ανέστης, Νταβός 2, Καρακώστας 16, Μπουρβάνης

Επόμενος αγώνας την Πέμπτη 13/10 και ώρα 21:30 στο Νέο Κλειστό Μελισσίων με αντίπαλο τον Προμηθέα.