Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Β' ΕΣΚΑ Ανδρών 2011-12 - 1ος όμιλος - 3η αγωνιστική
Ημερομηνία: 13/10/2011 και ώρα: 21:30
Γήπεδο: Νέο Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Αναγνώστου, Γκαμήλη
Δεκάλεπτα: 8-10, 8-5, 13-13, 12-11

Έστω και με το... παιδικό σκορ 41-39 τα Μελίσσια κατάφεραν να κάμψουν στην έδρα τους την αντίσταση του Προμηθέα Χαλανδρίου και να πάρουν το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα σε ισάριθμους αγώνες στην Β’ ΕΣΚΑ. Ο αγώνας, όπως δείχνει και το τελικό σκορ, ήταν κακός και στηρίχθηκε στην αμυντική προσπάθεια και των δύο ομάδων, οι οποίες στην επίθεση «έσπασαν» τα καλάθια. Ειδικά οι γηπεδούχοι έδωσαν ρεσιτάλ αστοχίας τόσο σε «εύκολα» lay-ups, όσο και στις ελεύθερες βολές.

Σε κανένα σημείο του αγώνα κανένας από τους δύο αντιπάλους δεν κατάφερε να ξεφύγει με πάνω από έξι πόντους διαφορά. Τα Μελίσσια, που ήταν πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 10-8, προηγήθηκαν 16-15 στο ημίχρονο και 29-28 στην Τρίτη περίοδο, ενώ προς το τέλος του αγώνα πήραν δύο φορές διαφορά έξι πόντων, 38-32 (3’ πριν τη λήξη) και 39-33 (1’30” πριν το τέλος). Όμως ο Προμηθέας με δύο τρίποντα και εκμεταλλευόμενος την αστοχία των γηπεδούχων στις κρίσιμες βολές (1/6 στο τέλος), κατάφερε να ισοφαρίσει 39-39. Οι παίκτες των γηπεδούχων όμως, παρά την αστοχία στην επίθεση (μεγάλο ρόλο έπαιξε και η απουσία του τραυματία Πλαγιαννάκου που θα έδινε λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης που έπαιξε επί 40’ ο Προμηθέας), έβγαλαν τρεις καλές άμυνες και κατάφεραν να πάρουν μια πολύτιμη νίκη, απέναντι σε μια σκληροτράχηλη ομάδα.

Μελίσσια (Σουρμελής - Πλαγιαννάκος): Τσομώκος 11, Παπαμιχαήλ, Νάνης 4, Παπαδόπουλος 9, Ζερβός 5, Κλεάνθους 6, Μπουρούνης 2, Παναγιώτου, Γεωργανάς 2, Πουλημένος 2, Νίκολι

Προμηθέας (Νικητόπουλος - Μανουσάκης): Καραθανασόπουλος Αθ 3 (1), Καραθανασόπουλος Αλ 9, Σπετσιέρης 5 (1), Βαρούχας, Γεωργούσης, Βουρδουμπάς 15, Παλαιοδημόπουλος, Σωτηριάδης 3 (1), Χριστοδουλόπουλος, Ανδρουλάκης 2, Κοκλώνης 2

Επόμενος αγώνας την Πέμπτη 20/10 και ώρα 21:30 στο Κλειστό Νέας Ιωνίας (έναντι σταθμού Πευκάκια) με αντίπαλο τη Νέα Ιωνία.