ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 39-59 (ημ. 16-40)

Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Α' ΕΣΚΑ Γυναικών 2011-12 - 3η αγωνιστική
Ημερομηνία: 16/10/2011 και ώρα 20:30
Γήπεδο: Κλειστό Πετρούπολης
Διαιτητές: Γκαμίλη, Καλαϊτζάκης
Δεκάλεπτα: 13-22, 3-18, 10-10, 13-9

Η 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑ Γυναικών βρήκε την ομάδα μας νικήτρια εκτός έδρας εναντίον του Άρη Πετρούπολης με σκορ 39-59.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλή άμυνα και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας με αποτέλεσμα το σκορ να ανέβει γρήγορα στο 0-13 στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου. Το ίδιο σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο και τη διαφορά να διευρύνεται για να φτάσουμε στο 16-40 του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε στην επίθεση χαλαρότητα και έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης με αποτέλεσμα να χαθούν αρκετά σίγουρα καλάθια και η ομάδα μας να χάσει το ρυθμό της, τον οποίο έβρισκε μόνο για μικρά διαστήματα έχοντας θετικά ξεσπάσματα με καλές φάσεις αλλά χωρίς διάρκεια, ειδικά στην επίθεση.

Στην αμυντική λειτουργία, όπου η ομάδα τα πήγε πολύ καλά, ξεχώρισαν οι Σολωμού, Σκαρογιάννη, Κεμαβόρ, χωρίς να υστερήσει καμία από τις παίκτριες. Στον επιθετικό τομέα ξεχώρισαν οι Μοίρα, Σκαρογιάννη με 12 πόντους και Καβαλλάρη με 11.

Πριν το jump-ball της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Νίκου Φάσουρα.

Άρης Πετρούπολης (Ματζάκος): Λαμπροπούλου 3, Χούμου, Αθανασίου 7 (1), Τρανούλη 4, Κουτελιέρη, Τζώλου 3 (1), Σταγάκη, Τσουμάνη 14, Δημητράκη 4

Μελίσσια (Κουκής): Κασίμη, Σολωμού 5 (1), Κουτσαυγουστή 2, Μοίρα 12, Καβαλάρη 11, Κεμαβόρ 8, Ζακυνθινού 1, Ροίδου 4, Παναγίδου, Σκαρογιάννη 12, Φρέρη 4, Γιώτα