Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Β' ΕΣΚΑ Ανδρών 2011-12 - 1ος όμιλος - 5η αγωνιστική
Ημερομηνία: 27/10/2011 και ώρα: 21:30
Γήπεδο: Νέο Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος, Φαλούκα
Δεκάλεπτα: 20-9, 23-29, 15-16, 18-18

Μοναδική αήττητη στον 1ο όμιλο της Β' ΕΣΚΑ Ανδρών (με έναν αγώνα λιγότερο) παρέμεινε η ομάδα των Μελισσίων μετά τη νίκη με 76-72 στον εντός έδρας αγώνα με το Κουκάκι. Σε ένα κακό ποιοτητικά παιχνίδι, με λίγες αξιόλογες φάσεις, αλλά με έντονες και δυνατές μάχες κάτω και από τα δύο καλάθια, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των αντιπάλων τους που έδειξαν μία σοβαρή και αθλητική ομάδα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο τα Μελίσσια ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και μετά το αρχικό 2-3 έφεραν το παιχνίδι στο 20-9 (τέλος δεκαλέπτου). Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε και η δεύτερη περίοδος με τη διαφορά να φτάνει στο +17 (37-20 στο 15'). Από εκεί και πέρα όμως, με αντεπίθεση διαρκείας, το Κουκάκι μείωσε το σκορ κλείνοντας το ημίχρονο μόνο με πέντε πόντους πίσω (43-38 στο 20').

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τα Μελίσσια να μην χάνουν την πρωτοπορία παρά μόνο στο 36' του αγώνα (52-53, η μοναδική φορά μετά το 2-3 που το Κουκάκι πέρασε μπροστά στο σκορ). Εκεί μίλησε η ψυχραιμία των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να φτάσουν στη νίκη με το τελικό 76-72.

Από τα Μελίσσια διακρίθηκαν, κυρίως επιθετικά, οι Κλεάνθους (15), Τσομώκος (14) και Γεωργανάς (11). Από τους φιλοξενούμενος που πέτυχαν 9 τρίποντα, διακρίθηκαν οι Πεζούλας (16) και Χωριανόπουλος Χ (14).

Μελίσσια (Σουρμελής): Γώγος 3 (1), Τσομώκος 14, Παπαμιχαήλ, Νάνης 4, Παπαδόπουλος 14, Πλαγιαννάκος 9 (2), Ζερβός 5, Κλεάνθους 15, Βιτζηλαίος 1, Μπουρούνης, Γεωργανάς 11

Κουκάκι (Τριαντάφυλλος - Μανιάτης): Ρακιντζάκης 6 (2), Σιούγγαρης, Σιδερής 10 (2), Χωριανόπουλος Κ 2, Αλωνιστιώτης 4, Χωριανόπουλος Χ 14 (1), Σταθόπουλος, Πεζούλας 16 (3), Μπουζούλας, Πράντζαλος, Μοσχονάς 8, Κατσικάκης 12

Επόμενος αγώνας την Πέμπτη 3/11 και ώρα 20:00 στο Κλειστό Ταύρου με αντίπαλο την ομάδα Αίολος-Ταύρος 2006.