Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Β' ΕΣΚΑ Ανδρών 2011-12 - 1ος όμιλος - 8η αγωνιστική
Ημερομηνία: 18/11/2011 και ώρα: 21:00
Γήπεδο: Κλειστό Κόκκινου Μύλου
Διαιτητές: Κονταράτος, Αθανασόπουλος
Δεκάλεπτα: 13-17, 16-15, 22-14, 23-21

Δεύτερη ήττα για την ανδρική μας ομάδα στο πρωτάθλημα. Υπέκυψε στην ομάδα του Αχιλλέα με 74-67 και «αποχωρίστηκε» Παλατιανή και Κουκουβάουνες που παρέμειναν, μετά τις νίκες τους, στην κορυφή του ομίλου. Η αμυντική κυρίως εμφάνιση των παικτών μας στο δεύτερο ημίχρονο (45 πόντους παθητικό σε αυτό το διάστημα), ήταν αρκετή για να δώσει την ευκαιρία στους γηπεδούχους να αποχωρήσουν νικητές από το Κλειστό του Κόκκινου Μύλου.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε θετικά για την ομάδα μας που πήρε γρήγορα μία διαφορά δέκα πόντων στο παιχνίδι (4-14 στο 7'). Γρήγορα όμως οι γηπεδούχοι, στηριζόμενοι και στα σουτ τριών πόντων, απέκτησαν και πάλι επαφή με το σκορ (13-17 στο 10'), φτάνοντας στο -3 με το τέλος του ημιχρόνου (29-32). Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Αχιλλέας προσπέρασε στο σκορ και δεν άφησε την ομάδα μας να ξαναπεράσει μπροστά. Η ζώνη που χρησιμοποίησαν οι γηπεδούχοι σε όλο αυτό το διάστημα, σταμάτησε τις επιθετικές ενέργειες των παικτών μας κάνοντας το έργο τους ακόμα πιο δύσκολο. Η ψυχραιμία των παικτών του Αχιλλέα στα τελευταία λεπτά από τη γραμμή του φάουλ, έδωσαν τη χαριστική βολή στην ομάδα μας που δεν κατάφερε να ανακάμψει. Το 71-67 ένα λεπτό πριν τη λήξη ήταν η μικρότερη διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το τελικό 74-67 βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη δεύτερη νίκης τους στο πρωτάθλημα.

Αχιλλέας (Περρής - Κωφόπουλος): Τσαπανίδης 10, Φλώρος 25 (1), Φούκας, Σταμούλης 6, Μπελίρης 2, Καψής 19 (5), Παράσχος, Κούτρης 3, Πρίτσος, Παραβάτος 7, Παπαηλιού 2

Μελίσσια (Σουρμελής - Μακρυδάκης): Τσομώκος 4, Παπαμιχαήλ 2, Παπαδόπουλος 16, Πλαγιαννάκος 17 (2), Ζερβός 10 (1), Κλεάνθους 12 (1), Μπουρούνης, Γκατζούλης, Γεωργανάς 6, Νίκολι

Επόμενος αγώνας την Πέμπτη 24/11 και ώρα 21:30 στο Νέο Κλειστό Μελισσίων με αντίπαλο την Ολυμπιάδα 96.