Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Α' Ανδρών 2013-14

Ημερομηνία: 24/2/2014 και ώρα 21:00
Γήπεδο: Κλειστό Ζωφριάς
Διαιτητές: Μηλαπίδης, Πλιάκας
Δεκάλεπτα: 14-20, 11-7, 13-15, 18-21

Σημαντική νίκη, την πρώτη εκτός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα, πέτυχε η ανδρική μας ομάδα η οποία επικράτησε με 56-63 του Εύνικου στο Κλειστό Γυμναστήριο της Ζωφριάς.

Η ομάδα μας αυτή τη φορά μπήκε στον αγώνα συγκεντρωμένη, γεμάτη ενέργεια και πάθος και έδειξε από την αρχή ότι θα παλέψει σκληρά για τη νίκη. Με όπλο την πολύ καλή άμυνα, η ομάδα μας πήρε κεφάλι στο σκορ από την αρχή και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 14-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και εκμεταλλευόμενοι την επιθετική αστοχία της ομάδας μας, μείωσαν στο καλάθι, για να τελειώσει το ημίχρονο με 25-27.

Μεγάλη μάχη δόθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η ομάδα μας, πιο ψύχραιμη, αντέδρασε σωστά και κατόρθωσε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, έστειλαν την ομάδα μας στη γραμμή των ελεύθερων βολών, αλλά οι παίκτες μας αυτή τη φορά ήταν εύστοχοι και η λήξη του αγώνα τους βρήκε νικητές με 56-63 πανηγυρίζοντας μια πολύτιμη νίκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα.

Εύνικος (Παπανικολάου): Δημόπουλος, Ζέρβας 9, Μακρής 5, Σαρακασίδης, Θαλασσινός 4, Αρτεμάκης 13, Δήμας 10 (1), Αντωνίου 10 (1), Βεντούρης 5 (1)

Μελίσσια (Σουρμελής - Γεωργογάλας): Γκατζούλης 6, Αποστόλου, Σιλιτζήρης 24 (2), Νίκολι 6, Παπαδόπουλος 12, Ρώσσης 2, Μαυράκης 4, Πέτρου 9, Παπαμιχαήλ

Επόμενος αγώνας στις 10/3 και ώρα 20:30 στο Νέο Κλειστό Μελισσίων με αντίπαλο το Μαρκόπουλο.