Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Α' Ανδρών 2013-14

Ημερομηνία: 10/3/2014 και ώρα 20:30
Γήπεδο: Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Ψαριανός, Σκαλτσής
Δεκάλεπτα: 19-15, 19-12, 17-17, 14-23

Σημαντική νίκη πέτυχε η ανδρική μας ομάδα η οποία νίκησε για την 19η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ το Μαρκόπουλο με 69-67. Το Μαρκόπουλο αιφνιδίασε την ομάδα μας και προηγήθηκε γρήγορα με 8 πόντους διαφορά (2-10) αλλά η αντίδραση ήταν άμεση και το δεκάλεπτο να κλείνει με 19-15. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα μας να παίζει καλό μπάσκετ, να ανεβάζει τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +11 (38-27).

Στο δεύτερο ημίχρονο το Μαρκόπουλο ανέβηκε και ισορρόπησε το παιχνίδι. Η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα μας μπροστά με σκορ 55-44. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα το Μαρκόπουλο πίεσε στην άμυνα και μείωσε τη διαφορά στο τέλος κάτω από τους 10 πόντους. Ενα έυστοχο τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο από την ομάδα των Μεσογείων έγραψε το τελικό 69-67 με την ομάδα μας να παίρνει μια πολύτιμη νίκη και να απομακρύνεται ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη.

Μελίσσια (Σουρμελής - Γεωργογάλας): Γκατζούλης, Αποστόλου, Σιλιτζήρης 23, Νίκολι 5, Παπαδόπουλος 8, Ρώσσης 2, Πέτρου 9, Τσελεμπής 22 (3), Παπαμιχαήλ

Μαρκόπουλο (Αθανασόπουλος - Πλιάκος): Ζιάκας, Σπίγγος 9, Ξαρχάς, Σούρλας 5 (1), Στεφάτος 9, Μαργαρώνης 4, Παπακωνσταντίνου 8 (2), Τρικαλλιώτης 19 (2), Κεσκινίδης 13

Επόμενος αγώνας στις 17/3 και ώρα 21:30 στο Κλειστό του Παπάγου με αντίπαλο την Ολυμπιάδα Παπάγου.