ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ 78-54 (ημ. 35-34)

Πρωτάθλημα Β' Κατηγορίας Εφήβων 2013-14 - Τελικός
Ημερομηνία: 18/3/2014 και ώρα 21:30
Γήπεδο: Πανελληνίου
Διαιτητές: Σιώκας, Αντωνίου
Δεκάλεπτα: 22-19, 13-15, 25-8, 18-12

Μετά από μια μεγαλειώδη εμφάνιση η εφηβική μας ομάδα διέλυσε τους Άγιους Ανάργυρους στον μεγάλο τελικό, επικράτησε με το εντυπωσιακό 78-54, και κατέκτησε πανηγυρικά την άνοδο στην Α Κατηγορία Εφήβων. Στην Κυψέλη, στο κατάμεστο κλειστό του Πανελληνίου, οι Έφηβοι με μέταλλο πρωταθλητή δείξανε χαρακτήρα, είχανε πίστη, ομαδικότητα, και συγκέντρωση και κλείσανε με τον καλύτερο τρόπο μια εκπληκτική χρονιά κερδίζοντας άξια μια θέση στην Α' Κατηγορία, στις 12 καλύτερες ομάδες της Αθήνας.

Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ δυνατά με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία, με την ομάδα μας να δείχνει από το ξεκίνημα αποφασισμένη να πουλήσει ακριβά το τομάρι της και να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 22-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά και πήρε μια διαφορά 10 πόντων, αλλά οι Άγιοι Ανάργυροι με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Μουράτο, τον πόιντ γκαρντ της Εθνικής Εφήβων, ο οποίος ευστόχησε σε τρία τρίποντα από τα 9 μέτρα, μείωσε την διαφορά στον πόντο, αλλάζοντας τη ροή του αγώνα. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα μας να έχει οριακό προβάδισμα (35-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας ήταν καταιγιστική και ισοπέδωσε τους τυπικά φιλοξενούμενους, κάνοντας ένα επιμέρους 25-8. Οι έφηβοί μας, κυρίαρχοι στο παρκέ, με πάθος και τσαμπουκά, έσφιξαν την άμυνα, έπνιξαν τους Αγίους και φόρτωσαν το καλάθι τους με 25 πόντους ανεβάζοντας την διαφορά με την λήξη του δεκαλέπτου στους 18 πόντους (60-42). Το πάρτυ στην Κυψέλη συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα μας να χορεύει πλέον σε ξέφρενο ρυθμό, να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ, και τους αντίπαλους να παρακολουθούν σαστισμένοι και ανήμποροι να αντιδράσουν με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 28 πόντους (74-46).

Το τελικό σφύριγμα της λήξης έστειλε τους Άγιους Ανάργυρους στο καναβάτσο και βρήκε την ομάδα μας νικήτρια με 78-54 να πετυχαίνει μια ιστορική νίκη και να κατακτά επάξια την άνοδο στην Α' Κατηγορία.

Μελίσσια (Γεωργογάλας - Σουρμελής): Μαυροειδάκος 17, Πανταζής 4, Χαραλάμπους 21 (1), Νεοφύτου, Κυπαρίσης 15 (1), Γαλακτερός 2, Θεοδοσόπουλος, Κοντός 13 (1), Δημόπουλος, Παπαβασιλείου 6, Καψιώχας, Καλτσάς

Άγιοι Ανάργυροι (Στρατιγόπουλος - Μουράτος): Χαραλάμπους 3 (1), Παρνασάς 2, Σφακιανάκης, Παπουτσής 2, Σιαπατάρης 5, Γονιδέλλης, Δουρουντούς 8, Βουλγαράκης 5, Καλογήρου, Μουράτος 27 (4), Κεφάλης, Καπετάνιος 2