Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Νεανίδων - Α' Κατηγορία
Ημερομηνία: 5/12/2011 και ώρα 21:30
Γήπεδο: Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητής: Μακρής
Δεκάλεπτα: 7-20, 19-10, 12-9, 17-26

Η πολύ καλή εμφάνιση των νεανίδων μας, δυστυχώς δε συνοδεύτηκε με νίκη επί του Αθηναϊκού. Η ομάδα μας ηττήθηκε με 55-65 σε εντός έδρας αγώνα για την Α' Κατηγορία του Πρωταθλήματος. Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στη φιλοξενούμενη ομάδα που τη βρήκε μπροστά με διαφορά δεκατριών πόντων (7-20). Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +17 (11-28). Όμως εκεί, η κατακόρυφη άνοδος των παικτριών μας, κυρίως στον αμυντικό τομέα, έφερε τα πάνω κάτω και το σκορ στο 26-30 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος για ολόκληρο το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλάσσονται συνεχώς στο σκορ (38-39 στο 30'). Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτριες του Αθηναϊκού μπήκαν πιο δυνατά στη διεκδίκηση της νίκης και με δύο συνεχόμενα τρίποντα πήγαν τη διαφορά στους οκτώ πόντους (39-47). Η ψυχραιμία των φιλοξενούμενων από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, σε συνδυασμό με τη φυσιολογική κόπωση των παικτριών μας από τη μεγάλη προσπάθεια, έφερε το σκορ στο τελικό 55-65.

Μελίσσια (Σκαρογιάννη): Καραβέλη 16, Γανωτάκη 4, Κουκή 6, Πολύζου 1, Καραμπάτσα 16, Βαλακέλη, Κοτζαγεώργη Κ, Δούρου 12 (1)

Αθηναϊκός (Βουτσελάς - Αδαμόπουλος): Στεφάνου, Μέρμηγκα, Λαδά 14, Βελούδου 17, Κουτανίτη Φ 13 (1), Ζαχαράκη, Κυρούδη, Καρακανά, Κουτανίτη Ν 17 (2), Κεφαλά, Νίξινα 4

Επόμενος αγώνας στις 11/12 και ώρα 19:00 στο Κλειστό Απ. Νικολαίδης με αντίπαλο την ομάδα του Παναθηναϊκού.