Ημερομηνία: 3/12/2011 και ώρα 19:00
Γήπεδο: Κλειστό Στρέφη
Διαιτητής: Μαγκουνής, Ζαννίδης
Δεκάλεπτα: 11-7, 19-12, 9-28, 20-7

Σε παιχνίδι για τη Γ' Φάση του Κυπέλλου ΕΣΚΑ Ανδρών, η ομάδα μας ηττήθηκε στο Κλειστό του Στρέφη από την ομάδα του Τρίτωνα με 57-54. Το κακό πρόσωπο της ομάδας μας στο πρώτο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση, έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πάρουν μία διαφορά της τάξης των έντεκα πόντων (30-19 στο 20'). Η μεγάλη προσπάθεια που έγινε από την ομάδα μας στο τρίτο δεκάλεπτο (9-28 επιμέρους σκορ), γύρισε το παιχνίδι και το προβάδισμα άλλαξε χέρια. Το σκορ έγινε 39-47 αλλά οι παίκτες του Τρίτωνα δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο, κατάφεραν, δύο λεπτά πριν το τέλος, να ισοφαρίσουν σε 53-53 και να πάρουν τελική τη νίκη με 57-54 και μαζί την πρόκριση για την επόμενη φάση. Να σημειωθούν οι απουσίες από πλευράς μας, των Παπαδόπουλου και Γεωργανά για επαγγελματικούς λόγους.

Τρίτων (Αποστολίδης): Μέχελι 4, Πετρίδης 3 (1), Ηλίας 3 (1), Κακολόρης 14 (1), Γυφτάκης 9 (1), Κωνσταντίνος, Καϋμενάκης 10 (2), Βήττας 4, Πρωτόπαπας 5 (1), Μαμαλάκης 5

Μελίσσια (Σουρμελής): Τσομώκος 9, Παπαμιχαήλ 9, Νάνης 2, Πλαγιαννάκος 15 (3), Ζερβός, Κλεάνθους 11, Βιτζηλαίος 1, Παναγιώτου 3, Γκατζούλης, Νίκολι 4

Επόμενος αγώνας για το Πρωτάθλημα στις 8/12 και ώρα 21:30 στο Κλειστό Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα του Φίλιππου Περιστερίου.