ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 50-65 (ημ. 31-30)

Ημερομηνία: 22/09/2011
Γήπεδο: Κλειστό Ρουφ
Διαιτητές: Τεφτίκης, Γιακείμη
Δεκάλεπτα: 10-19, 21-11, 7-26, 12-9

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την ανδρική ομάδα των Μελισσιών στη φετινή αγωνιστική σεζόν με νίκη 65-50 επί της Αναγέννησης Πετραλώνων, το βράδυ της Πέμπτης σε αγώνα για το κύπελλο ΕΣΚΑ. Στο κλειστό του Ρουφ τα Μελίσσια έχασαν το προβάδισμα στην αναμέτρηση μια και μοναδική φορά στην αναμέτρηση, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 31-30. Ένα κακό πεντάλεπτο, κυρίως επιθετικά, στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, επέτρεψε στους γηπεδούχους να καλύψουν τη διαφορά των εννέα πόντων (10-19) με την οποία τα Μελίσσια έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο παίζοντας εξαιρετική άμυνα και τελειώνοντας πολλές φάσεις στον αιφνιδιασμό.

Το τρίτο δεκάλεπτο όμως ήταν αυτό που έδειξε τη μεγάλη δύναμη που θα έχουν φέτος τα Μελίσσια και είναι η άμυνα που «πνίγει» τον αντίπαλο, αλλά και η υπομονή στην επίθεση με πολύ δουλειά από όλους τους παίκτες. Με αυτά τα στοιχεία και με ηγέτη (όπως και σε όλο τον αγώνα) τον θαυμάσιο Παπαδόπουλο (19 πόντους), αλλά και με μεγαλύτερη ευστοχία στα μακρινά σουτ, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 26-7(!), έκλεισαν την περίοδο με 56-38 και «καθάρισαν» τον αγώνα, αφού παρά την μικρή «κοιλιά» στην τέταρτη περίοδο, η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 12 πόντους.

Ήταν σίγουρα ένα ελπιδοφόρο ξεκίνημα για την ομάδα των Μελισσίων απέναντι σε ομάδα της ίδιας κατηγορίας και ενόψει την έναρξης -την ερχόμενη Πέμπτη- των αγωνιστικών της υποχρεώσεων στο πρωτάθλημα της Β' ΕΣΚΑ με αντίπαλο την ομάδα των Αγίων Αναργύρων, εκτός έδρας.

Αναγέννηση Πετραλώνων (Δρουμπούκης - Χαραλαμπόπουλος): Παπαδρόσος 7, Οικονόμου 5, Πουλεριάς 4, Διονυσόπουλος 5 (1), Μουχίμογλου 4, Κόκορης 5, Ζώτος, Ηλιόπουλος 4, Μουλάς 4, Παπαδόπουλος 5, Τσίτουρας 3 (1), Καραμπίνος 4

Μελίσσια (Σουρμελής): Τσομώκος 4, Κασκούρας, Παπαμιχαήλ 4, Νάνης 2, Παπαδόπουλος 19, Πλαγιαννάκος 11 (1), Κλεάνθους 7 (1), Μπουρούνης 4, Παναγιώτου, Πουλημένος 5, Κολοκυθάς 2, Νίκολι 7