Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Α' Ανδρών 2013-14

Ημερομηνία: 13/3/2014 και ώρα 20:30
Γήπεδο: Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Σκούτας, Μαραμής
Δεκάλεπτα: 22-26, 7-29, 28-18, 12-19

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η ανδρική μας ομάδα με αντίπαλο τον Αετό στα προημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΣΚΑ. Σε έναν αγώνα, όπου η ομάδα μας αντιμετώπισε το φαβορί για την κατάκτηση του Κυπέλλου και μία από τις κορυφαίες ομάδες της Β' Εθνικής η οποία διεκδικεί με αξιώσεις την άνοδο στην Α2, υπέκυψε φυσιολογικά αφού ένα κακό δεκάλεπτο, το δεύτερο, ήταν αρκετό για να κρίνει τον αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας πάλεψε σε άμυνα και επίθεση σαν ίσος προς ίσο και έμεινε κοντά στο σκορ (22-26). Στη συνέχεια ο Αετός πάτησε γκάζι και με όπλο την μεγάλη ευστοχία στα σουτ 3 πόντων, έκανε ένα σερί 29-7 ξεφεύγοντας στο σκορ και το σφύριγμα του ημιχρόνου τον βρήκε μπροστά με 29-55.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας ισορρόπησε τον αγώνα, έβγαλε καλές φάσεις σε άμυνα και επίθεση και έδειξε ένα καλό πρόσωπο απέναντι στο μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης. Το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 57-73 και η λήξη του αγώνα βρήκε τον Αετό νικητή με 69-92 να παίρνει την πρόκριση για τα ημιτελικά του θεσμού.

Μελίσσια (Σουρμελής - Γεωργογάλας): Αποστόλου 5 (1), Σιλιτζήρης 16, Νίκολι 4, Παπαδόπουλος 14, Ρώσσης 7, Ζερβός 4, Μαυράκης, Πέτρου 2, Τσελεμπής 12 (1), Παπαμιχαήλ 2, Κουφολάμπρος 3(1)

Αετός (Παπαμάρκος): Οικονομάκης, Μητσάκης 7 (1), Κόκκαλης 16, Εμμανουηλίδης 18 (4), Φωτίου 18 (3), Μόρφης 5 (1), Καραπαναγιώτης, Πασπαλάς 4, Κατιάκος 24