ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ 74-75 (ημ. 40-32)

Γήπεδο: Π. Τριανταφύλλου
Διαιτητές: Χρηστίδης, Λαζόγκα, Αντωνόπουλος
Δεκάλεπτα: 15-15, 25-17, 19-12, 15-31
Διακύμανση: 15-15, 40-32, 59-44, 74-75

Σε έναν αγώνα που η ομάδα μας απέδωσε ίσως καλύτερα από κάθε άλλον τη φετινή χρονιά, παρ’ όλα αυτά γνώρισε την ήττα σε ένα δραματικό φινάλε. Από το πρώτο λεπτό οι παίχτες μας μπήκαν με όρεξη και αποφασιστικότητα στον αγωνιστικό χώρο και αποδίδοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση κατάφεραν, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο να ξεφύγουν με διαφορά που έφτασε ακόμα και τους 23 πόντους. Μάλιστα το προβάδισμα αυτό συνοδευόταν και από όμορφο και εντυπωσιακό θέαμα προσφέροντας χαμόγελα σε όσους παρακολούθησαν ζωντανά το παιχνίδι. Ωστόσο τίποτα δεν προμήνυε το δραματικό τέλος του αγώνα. Η ομάδα της Κιβωτού, αν και αδιάφορη βαθμολογικά, έπαιξε προς τιμήν της για την ιστορία της και για την αξιοπιστία του πρωταθλήματος και πετυχαίνοντας συνεχόμενα μεγάλα σουτ κατάφερε την μεγάλη ανατροπή που μας στέρησε την Τρίτη προνομιούχο θέση στο πρωτάθλημα και το πλεονέκτημα στην πρώτη φάση των play offs. Βέβαια το καλάθι που έκρινε τον τελικό νικητή είναι καθαρά εκπρόθεσμο, όπως προκύπτει και από το βίντεο του αγώνα, πλην όμως αυτή είναι η πραγματικότητα και έτσι θα πορευτούμε στην μεγάλη προσπάθεια πλέον να διεκδικήσουμε μέσω των play offs το δεύτερο εισιτήριο για την άνοδο στην Γ΄ Εθνική Κατηγορία. Επόμενος αγώνας και πρώτος των Play Off τη Δευτέρα 12/05/2024 εκτός έδρας με τη Λυκόβρυση. Η ομάδα μας χρειάζεται μία νίκη για να περάσει στην επόμενη φάση, ενώ η σειρά κρίνεται στις 3 νίκες (προηγούμαστε 2-0 καθώς μεταφέρονται οι νίκες από την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος).

Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο coach Έκτορας Οικονομόπουλος δήλωσε: «Συγχαρητήρια στην ομάδα της Κιβωτού για την νίκη. Συγχαρητήρια και που έπαιξε χωρίς κανένα κίνητρο στα ίσια το παιχνίδι. Όσον αφορά εμάς, κάναμε το καλύτερο μας παιχνίδι, προηγηθήκαμε και με 23 πόντους διαφορά με όμορφο μπάσκετ, 20 πόντους λίγο πριν το φινάλε,12 πόντους στο 1:15 λεπτό, όμως έτσι είναι το άθλημα που υπηρετούμε. Δυστυχώς νομίσαμε ότι τελείωσε το παιχνίδι πριν ακουστεί η τελική κόρνα της γραμματείας. Χαλαρώσαμε πολύ με εμένα πρώτο και δεχθήκαμε μια ιστορική και λίγο τυχερή ανατροπή, όπου με ένα εκπρόθεσμο τρίποντο, που κακώς μέτρησε, χάσαμε και το παιχνίδι. Όπως και να έχει, το λάθος είναι πρωτίστως δικό μου και δεν έχω κανένα παράπονο από τα παιδιά! Απέδωσαν εξαιρετικά και είμαι περήφανος για αυτούς. Τερματίσαμε λοιπόν 4οι σε αυτή την εξαιρετικά δύσκολη κατηγορία φέτος και τώρα πάμε στην Λυκόβρυση για να πάρουμε την νίκη και να γράψουμε ιστορία! Ήρθε η ώρα μας.»

Μελίσσια (Οικονομόπουλος - Γκίκας): Στεργίου 4, Τζαφεράι, Κοντός Ι 8, Αγόρης 14 (4), Κοντός Γ 10, Χαντζόπουλος 8 (2), Ναντί 3, Καραχρήστος 7 (1), Παρασκευόπουλος 8 (1), Ντζαμάρας 2, Βουδούρης 10

Κιβωτός του Κόσμου (Διονυσόπουλος - Σωτηρόπουλος): Τσολάκης, Λυγγερίδης 12, Καρκατσούλης 16 (4), Μαλλιαράς 2, Κουτσουβάς 5 (1), Γονίδης 2, Ραζέλος 9 (1), Τσελεπίδης 12, Αναστασόπουλος 17 (2)