Γήπεδο: Σπόρτιγκ
Διαιτητές: Κουτιβής, Αρτελάρης
Δεκάλεπτα: 17-20, 20-15, 12-24, 19-12
Διακύμναση: 17-20, 37-35, 49-59, 68-71

Με το νεανικότερο ρόστερ (μ.ο. 20 έτη) που έχει αγωνιστεί ποτέ η γυναικεία μας ομάδα στις εθνικές κατηγορίες (τα τελευταία 12 χρόνια), κατάφερε να περάσει από το δύσκολο γήπεδο των Πατησίων επικρατώντας του ιστορικού Σπόρτιγκ με 68-71 σε ένα παιχνίδι που «έσπασε καρδιές». Με όλα τα κορίτσια γεννημένα το 2000 και μικρότερα, η ομάδα κατάφερε να βρει την ψυχολογία που έπρεπε για να σταματήσει το θετικό momentum των γηπεδούχων που γύρισαν μία διαφορά 11 πόντων και να πετύχει σπουδαία νίκη στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Η αρχή του αγώνα βρήκε την ομάδα μας με πολύ καλή επιθετική λειτουργία η οποία έφερε το 17-20 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Το 2ο δεκάλεπτο βρήκε πότε τη μία και πότε την άλλη μπροστά στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει με 37-35 υπέρ των γηπεδούχων. Η συνέχεια στην επανάληψη ήταν ίδια μέχρι το 27’ όπου το σκορ ήταν στο 49-48. Ένα σερί της ομάδας μας 0-11, έφερα τη διαφορά στους 10 με το τέλος του δεκαλέπτου (49-59). Τα πρώτα 5 λεπτά της τελευταίας περιόδου κύλησαν χωρίς αλλαγή στη διαφορά του αγώνα (53-64 στο 35’). Η αντεπίθεση των γηπεδούχων ώστε να μπουν ξανά στον αγώνα, εξανέμισε τη διαφορά μέσα σε δυόμιση ακριβώς λεπτά (64-64 στο 37’). Η τελευταία φορά που ο Σπόρτιγκ πέρασε μπροστά στο σκορ ήταν το 68-66 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος. Με μεγάλη ωριμότητα και ψυχραιμία, πέντε συνεχόμενοι πόντοι της ομάδας μας χωρίς απάντηση, διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα (68-71) με αθλήτριες, τεχνικό team και φιλάθλους να πανηγυρίζουν αυτή την τόσο σημαντική επιτυχία!

Ήταν μία ιστορικής σημασίας στιγμή για τη νεανική μας ομάδα, η οποία έδειξε τη φιλοσοφία με την οποία θέλει και προσπαθεί να αντιμετωπίσει το ανταγωνιστικό επίπεδο της κατηγορίας, ιδιαίτερα μέσω της αναπτυξιακής της λειτουργίας όλα αυτά τα χρόνια.

Σπόρτιγκ (Γιαννακάκου): Παντέλη 13, Ρουσουνέλου 8, Δεληγιάννη 24 (2), Χαλικοπούλου 12 (1), Σερέπα 5 (1), Καρρά 3 (1), Λέρη, Ιερωνυμάκη, Κατσιώνη 3 (1)

Μελίσσια (Καλογερόπουλος Π - Φωτίου): Ανδρικοπούλου 11 (2τρ 7ασ), Κυριακάκη (3ρ 2ασ 2κλ), Παναγιωτίδη 25 (3τρ 10ρ 2κλ 5defl), Κυρίδη 3 (1τρ 4ρ 2ασ), Παλαμάρη 2, Καλογερία, Σκουμπάκη 11 (3τρ 5ρ 2κψ), Παρθενίου 2, Τζέλου 2, Κούκη 18 (1τρ 10ρ)