Γήπεδο: Γλυκά Νερά
Διαιτητές: Στρέμπας, Βαλουξής, Ρηγόπουλος
Δεκάλεπτα: 15-21, 13-16, 10-19, 15-27
Διακύμανση: 15-21, 28-37, 38-56, 53-83

Σε ανοδική πορεία φαίνεται πως βρίσκεται η ομάδα μας, η οποία χθες βράδυ επικράτησε εκτός έδρας των Γλυκών Νερών με 53-88. Από την αρχή του αγώνα οι παίχτες μας παρουσιάστηκαν σοβαροί και με εξαιρετική αμυντική λειτουργία βρίσκονταν διαρκώς μπροστά στο σκορ. Από το τρίτο ειδικά δεκάλεπτο καταφέραμε να πάρουμε διψήφιο προβάδισμα στο σκορ, το οποίο όσο περνούσε η ώρα συνεχώς διευρυνόταν για να φτάσουμε σε μια σχετικά εύκολη επικράτηση στο τέλος. Επόμενος πολύ σημαντικός αγώνας εντός έδρας με τον ΑΟΚ Χαλανδρίου, τη Δευτέρα 1η Απριλίου 2024 στις 21.45.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο coach Έκτορας Οικονομόπουλος δήλωσε: «Συγχαρητήρια στα Γλυκά Νερά, έχουν ένα δύσκολο έργο, παλεύουν όλα τα παιχνίδια σχεδόν και τους αξίζουν συγχαρητήρια για την εικόνα που δείχνουν σαν ομάδα. Θα μπορούσαν να είχαν διαλυθεί.

Όσον αφορά εμάς ήταν εμφανές από το προηγούμενο παιχνίδι με το Κουκάκι ότι εμφανίζονται κάποιες αγωνιστικές σταθερές και ότι η άμυνα μας έχει ανεβάσει λίγο το επίπεδο και το ταβάνι μας πιο ψηλά. Δε νομίζω ότι αξίζει να αναφερθώ σε κάτι αγωνιστικό, καθώς το παιχνίδι το ελέγξαμε πλήρως από το τρίτο δεκάλεπτο. Μένουν έξι (6) αγώνες για το φινάλε κανονικής περιόδου και ο στόχος των play offs με κάθε νίκη πλησιάζει. Μπαίνουμε σε μια δυάδα παιχνιδιών φωτιά με Χαλάνδρι και Ποσειδώνα και είμαστε πιο αποφασισμένοι από ποτέ να παλέψουμε για την νίκη. Τα παιδιά χθες ξαναδείξανε αυτήν την εικόνα ομάδας που θέλουμε να βλέπουμε και μας γέμισαν αισιοδοξία».

Από την πλευρά των παικτών ο Νίκος Ηλιόπουλος είπε: «Χθες πετύχαμε μια σημαντική νίκη, η οποία μας φέρνει πιο κοντά στο στόχο μας, στην εξασφάλιση μιας θέσης στα play-offs. Η εμφάνιση μας ήταν πειστική ειδικά στην άμυνα, καθώς καταφέραμε να κρατήσουμε τη πίεση και την ενέργεια σε υψηλά επίπεδα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Μένουμε συγκεντρωμένοι και προσηλωμένοι γιατί τώρα ξεκινάει μια πολύ απαιτητική περίοδος».

Και ο Πέτρος Ανδρικόπουλος: «Κόντρα σε μια ομάδα η οποία στην έδρα της ειδικά είναι αρκετά δυνατή και έχει βάλει δύσκολα σε πολλές ομάδες καταφέραμε να πάρουμε ένα σημαντικό διπλό. Νομίζω πως ήταν η πιο πειστική εμφάνισή μας ως τώρα κάτι που δείχνει ότι είμαστε έτοιμοι για την τελική ευθεία του πρωταθλήματος και την επίτευξη των στόχων μας».

Γλυκά Νερά (Φαρμάκης - Γαϊτανάκης): Τσουπάκης 13 (1), Κουλουμπής 4, Κουζίνογλου 7, Παπανικολάου 11 (3), Βαρώνος 3, Μελάς, Κοντογιωργάκης, Μυστικός 6 (1), Παναγιάρης 8, Σκόνδρας, Συμεωνίδης 1

Μελίσσια (Οικονομόπουλος - Γκίκας): Στεργίου 9 (3), Ανδρικόπουλος 11 (2), Κοντός Ι 11, Αγόρης 8 (2), Κοντός Γ 2, Ηλιόπουλος 11 (1), Χαντζόπουλος 8 (2), Καραχρήστος 6 (1), Παρασκευόπουλος 7 (1), Ακτύπης, Ναντί 2, Βουδούρης 8